×

Başkanlarımız


 
Av. Bihterin BERKİN, İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra hakimlik staji, Camlıca Kız Lisesinde Fransızca öğretmenliği, sonra da avukatlık  stajını yapar, Hukuk Fakültesinin asistan aradığını öğrenir 1950 yıllarında hem Fransızca hem İngilizce imtihana girer, “Deniz ve Hava Hukuku” kürsüsü Prof. Mazhar Nedim Göknil’in asistanı olur. Bir süre Neuchatel Üniversitesinde lisans üstü ve doktora çalışmaları yapar, Türk Hukukçu Kadınlar Derneğinin kurucusudur. Birçok kez Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyon ve Konsey toplantılarında “Türk Hukukçu Kadınlar Derneği” ni temsil etmiştir.Kendisi aynı zamanda hukuk eğitiminin yanında Güzel Sanatlar Akademisine (Bugünkü Mimar Sinan Üniversitesi) girerek Nuri İyem, Avni Arbaş gibi ünlü ressamlar ile aynı dönemde  Resim Bölümünü de bitirmiştir.

 
Prof.Dr. Nihal ULUOCAK, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Devletler Hukuk’u öğretim üyesi; Amerika’da Columbia Law School’da doktora yapmış ve emekli olduğu 1991 yılına kadar pek çok öğrenci yetiştirmiş, yüksek lisans ve doktora dersleri vermiştir. Hollanda Lahey Akademisi’nde, ABD’de Columbia Hukuk Fakültesinde de görev yapmıştır. 1975’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Devletler Hukuku Enstitüsü Müdürlüğü döneminde “Uluslararası Özel Hukuk İlişkileri” konusunda ilk pozitif yasanın çıkarılmasını sağlayan Uluocak, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği kurucularındandır. Birçok kez Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonunda Fransızca ve İngilizce, Latince ile Türkiye’yi temsil etmiştir.

 
Av. Süreyya AĞAOĞLU, Hukuk Profesörü Ahmet Ağaoğlu'nun kızıdır. Süreyya Ağaoğlu, Hukuk Fakültesine kaydını yaptırmak istediğinde ise engellerle karşılaşır. O yıllarda kız öğrenci olmadığından, üniversitenin rektörü olan Haldun Taner'in babası Selahattin Bey'e başvurur. Dönemin kadınlarının henüz çarşafla dolaştığı bir zamanda başını bile kapatmadan görüşmeye giden Ağaoğlu, Selahattin Bey'e fakülteye girmek istediğini belirtir, Süreyya Ağaoğlu, kendisi gibi avukat olmak isteyen 3 arkadaşını daha götürünce, “Size hemen fakülte açalım” cevabını alır. O yıllarda öğleden önce erkekler,  öğleden sonra ise kadınlar ders izleyebiliyor ve oldukça da yorucu olduğundan, fakültenin bu çabası yalnızca bir dönem sürmüştür. İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Süreyya Ağaoğlu, avukatlığının yanı sıra sıkı bir kadın hakları savunucusu olur. 1948 yılında Berlin, Milletlerarası Hukukçular Komisyonu Üyesi olan Ağaoğlu, Hür Fikirleri Yayma Derneği, Türk-Amerikan Üniversiteliler Derneği ve  Süreyya Ağaoğlu Çocuk Dostları Derneği'nin de kurucusudur.1949 yılında Milletlerarası Barolar Birliği Yönetim Kurulu İdari Heyeti' ne seçilmiş, Türkiye’yi çeşitli platformlarda başarı ile temsil etmiş, Uluslar arası Hukukçu Kadınlar Federasyonunda 2. Başkan olmuş,1982 FİDA toplantısında altın madalya verilmiştir.Türkiye’ye ilişkin gündemi titizlikle takip etmiş, yabancı hukukçuların da hayran olduğu bir Türk hukukçudur. 1989 yılında vefat etmiştir. 1980-1982 döneminde Federasyonun  II. Başkanı seçilmiştir.
 

 
Av. Macide ALPEN, Türkiye Şişe Cam Fabrikaları A.Ş.de uzun yıllar Mali Müşavir olarak çalışmıştır. 6. Dönem THKD Başkanı, 5. ve 4. Dönem II.Başkanı olarak çalışmış, birçok uluslararası toplantıda Derneğimizi temsil etmiştir.

 
Noter Malike BAYÜLKEN, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği’nin kurucu üyesidir. On beş sene serbest avukatlık yapmış daha sonra mesleki kariyerine Noter olarak devam etmiştir. 01.11.1960 yılında Eyüp Noteri olmuş,. THKD 1. Dönem G.Sekreterliği, 1984-1986 yılları arasında Türk Hukukçu Kadınlar Derneği 9.Dönem Başkanlığını yapmıştır. Birçok kez Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonunda Derneğimizi temsil etmiştir. Fransızca ve İngilizce bilmektedir.

 
Av. Hikmet GÜNGÖR,  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi, staj sonrası İstanbul Barosuna kaydoldu,1954 yılında eski Baro Başkanı Av. Burhan Güngör ile evlendi, mesleğine severek devam etti ve 2001 yılında çalışma hayatını “Bir evden bir fedai yeterlidir” diyerek ikiz torunları ile daha çok beraber olmak ve onlarla yaşamak için aktif çalışma hayatını bıraktı. “İstanbul Barosuna üye olmak büyük onurdur” diyerek halen Baro kaydını devam ettirmektedir. Türk Hukukçu Kadınlar Derneği’ne  1973 de üye olmuştur. 7. Dönem THKD II. Başkanı, 10. Dönem THKD Başkanlığını yapmıştır.

 
Av. Mihriban SEYHAN, THKD 6. Dönem Yönetim Kurulu üyeliği ve 11.Dönem Başkanlığı yapmıştır. Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonu toplantılarında derneği temsil etmiştir.

 
Prof. Dr. Aysel ÇELİKEL, İstanbul Hukuk Fakültesinden mezun oldu, ABD Columbia Üniversitesinde master  yaptı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinin ilk kadın Dekanı, İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı oldu. Cumhurbaşkanlığı kontenjanından YÖK üyeliğine atandı. 2002 yılında bağımsız  Adalet Bakanı olarak atandı. 12,13,17,18 dönem Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanlığını  yaptı. Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonu Konsey Üyesi olarak birçok kez yurt dışında Derneğimizi temsil etti.

 
Av, Nazan MOROĞLU, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Kadın hukuku alanında yüksek lisans yapmış, Almanca ve İngilizce bilmektedir. Avrupa Birliği Kadın Hukukçular Derneği kurucu üyesi ve Avrupa Kadın Lobisi üyesidir. Halen İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı'dır. AGİT, Avrupa Konseyi Kadın Erkek Eşitliği Komitesi, HABİTAT, Avrasya Kadınlar İşbirliği toplantılarında resmi delegasyonda yer almıştır. Kadın hukuku, Medeni Kanun, Kadın Erkek Eşitliği alanında yazılmış kitapları bulunmaktadır. Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde seçimlik "Ulusal ve Uluslararası Hukuku da Kadın Hakları" dersini vermektedir.

 
Av. Aydeniz Alisbah TUSKAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini mezunu olan Tuskan,. banka avukatlığı ile başladığı meslekhayatına serbest avukat olarak devam etmektedir. 15 ve 16. Dönem Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Başkanlığı, 2007-2009 Dönemi Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Sözcülüğünü yapmıştır. İstanbul Barosu Tüketici Hakları Merkezi Kurucu Başkanı ve Türkiye Baroları Kadın Hukuku Komisyonları kurucu üyesidir. 2004-2006 Dönemi İstanbul Barosu Kadın Komisyonu Başkanlığı yapan Tuskan,. İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanlığı yapmıştır.Staj Eğitim Merkezi ve Bahçeşehir Üniversitesi Toplum Akademisinde Tüketici Hakları dersleri vermiştir, TBB İstanbul Barosu delegesi ve 2010-2012 ve 2012-2014 dönemlerinde  İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyesi olarak üst üste 2 dönem seçilmiştir

 
Av. Aytaç KARACAN, İstanbul Hukuk  fakültesini bitirdikten sonra, Istanbul Bankası’ nda avukat ve Genel Müdürlükte Hukuk İsleri Müdürlüğü, Garanti Bankasında avukatlık ve Ziraat Bankası Genel Müdür Danışmanlığı görevlerinde bulundu,18. Dönem THK Derneği Başkanı, 15. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi,13 Dönem Yönetim Kurulu Üyesi olarak Türk Hukukçu Kadınlar Derneği yönetimde görev alarak çalışmış, Birçok kez Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonun yurt dışı toplantılarına katılarak THKD temsil etmiştir.

 
Av. Barış AYBAY, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi  mezunudur. Türk Hukukçu Kadınlar Derneği 16. ve 17. Dönem Genel Sekreterliği ve 20. Dönem Başkanlığı, İstanbul Barosu  2000-2002 dönemi yönetim kurulu üyeliği, açık sayfa aktüel hukuk dergisi yayın kurulu üyeliği, Şişli Soroptimist Kulübü’nde sekreterlik ve yönetim kurulu üyeliği ve Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Tüzük Komisyonu üyeliği yaptı

 
Av. Ayla BABİLA, İstanbul Hukuk Fakültesini ve avukatlık stajından sonra Vakıflar Bankası Marmara Bölgesi Hukuk Müşavirliğinde avukat olarak, daha sonra Hukuk Müşaviri Yardımcısı olarak çalıştı 1983 yılında emekli olduktan sonra eşi Avukat Necdet Babila ile birlikte serbest avukatlık yaptı. 1983 yılında İstanbul Barosu seçimlerinde Türkiye Barolar Birliğine delege olarak seçildi. 21 Dönem THKD Başkanı,20 Dönem,14 Dönem ve 13. Dönem 2. Başkanı ve 9.Dönem G.Sekreter olarak çalışmış ve 1997 Napoli, 2000 İspanya/Toledo, 2003 Capo Verde, 2009 Paris ve 2012 Senegal Uluslararası Hukukçu kadınlar Federasyonu Toplantılarda Konsey üyesi olarak seçilerek Derneğimizi temsil etmiştir

 
Av. Meral Umut AKARÇAY,İstanbul Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra.Türkiye Şişe Cam Fabrikaları A.Ş. Mali Müşavirlik avukatı olarak çalıştı. THKD 22. Dönem Başkanlığı, 21. Dönem G.Sekreterliği, 13. Ve 12. Dönem ve G.Sekreterliği yaparak Türk Hukukçu Kadınlar Derneğinin Yönetim Kurullarında görev yaptı.Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyon ve Konsey toplantılarına katılarak birçok kez THKD yurt dışında da temsil etmiştir.

 
Dönem: 2012-2014 / 2014-2016
Av. Alev TOKER

İstanbul Hukuk Fakultesi bitirip Avukatlık stajini yaptıktan sonra Koç Topluluğu Şirketi Aygaz A.Ş. de Hukuk Müşavirliğinde meslek yaşamına başlamıştır. 26 yıl Aygaz A.Ş. de Avukat ve Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalışmıştır. Mesleki kariyerine Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisinde yüksek lisans yaparak devam etmiştir. Türk Hukukçu Kadınlar Derneğine 1979 yılında girmiş 7,10,20 ve 21.dönem Yönetim Kurullarında çalışmış olup 23 ve 24 Dönem Dernek Başkanlığını yapmıştır. Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonu Konsey üyesi olarak; 

Fransa/Paris(2009), 

Senegal/Dakar(2012), 

Italya/Roma(2013),

Fransa/Paris (2014), 

Ispanya/Barselona(2015), 

Sicilya/Palermo (2016), 

Mozambik/Maputo(2017)

Portekiz/Lizbon (2019) Kongre ve Konsey toplantılarına katılmıştır. 

İngilizce ve orta derecede İspanyolca bilmektedir. 
Av. Süreyya TURAN (2016-2018)

1964 Trabzon doğumludur. 1985’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup, Avukatlık Stajını tamamladıktan sonra 5 yıl  Prof. Dr.Selahattin Sulhi Tekinay ile çalışmış daha sonra  Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü İstanbul ve Marmara Bölgesinden sorumlu Kamu avukatı olarak   görev yapmış  halen İstanbul’ da serbest avukat olarak görev yapmaktadır.
 
Bakırköy Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeliği, Sağlık Kurulu Başkanlığı ve Kent Konseyi Kadın Meclisi 2.Başkanlığı yapmıştır. Sarıyer kadın Meclisi Kurucu üyeliği ve Başkan yardımcılığı yapmıştır.
 
Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonu (FIFCJ) üyesi, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği ‘nin başkanı olan Av.Süreyya Turan;  Lizbon ve Napoli’de yapılan Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonu Genel Kurullarına katılmış buralarda Kadın hakları konularında tebliğler sunmuştur. Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Ulusal Faaliyetleri kapsamında, birçok Üniversite ile ortaklaşa Sempozyum ve Çalıştaylar düzenlenmiş buralarda tebliğ sunmuş, konuşmalar yapmıştır.  Barolar ve TBB’nde düzenlenen çalıştaylara katılmış ve tebliğ sunmuştur. Türk Hukukçu Kadınlar Derneği’nin 50.Kuruluş Yıldönümü sebebiyle yapılan Sempozyumun sonucunda; Aile Hukukunda Güncel Sorunlar kitabı yayınlanmıştır.

İstanbul Barosu’nda Kültür Sanat Komisyonu ve Kamu Avukatları Komisyonunda görev yapmış,
2006-2010 döneminde İstanbul Baro Meclisi Divan Üyeliği, 2010-2012 döneminde İstanbul Baro Meclisi Başkan Vekilliği görevinde bulunmuştur. İki dönem Türkiye Barolar Birliği Delegeliği yapmıştır. Staj Eğitim Merkezinde, Uygulamada Avukat Bölümünde avukatların Görevleri sebebiyle işledikleri suçlar  ve sanal yargılama konusunda uygulamalı eğitimler vermiştir.
 
2012-2014, 2014-2016, 2016-2018 dönemlerinde 6 yıl İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Bu yıllarında İnsan Hakları Merkezi, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Komisyonu, Kurum ve Kamu Avukatları Kurulu, Kadın Hakları, Çocuk Hakları, Engelli Hakları ve Hayvan Hakları Merkezleri Koordinatörlüğü görevinde bulunmuştur
Avrupa Konseyi ve Türkiye Barolar Birliği’nin ortak olarak yürüttükleri Türk Avukatların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi konularında Aşamalı Eğitimleri Projesinde eğitimci avukat olarak görev almış ve bu kapsamda İzmir, Trabzon ve İstanbul’da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi konularında Avukat meslektaşlara eğitimler vermiştir.
 

İstanbul Fındıklı Rotary Kulübü tarafından Türk Hukukçu Kadınlar Derneği ve İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi olarak mesleğine hizmetleri nedeniyle Rotary Üstün Meslek Hizmet Ödülü,  İstanbul Üniversitesi 81 TEK ler Platformu tarafından Hukuk Alanında ve Kadın Hakları alanında göstermiş olduğu çalışmalardan dolayı teşekkür plaketi ve  Galandar Şenlikleri ile Lames Festivallerinde Kadınlara yönelik çalışmaları nedeniyle başarı ödülleri almıştır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk fakültesi Danışma Kurulu üyeliği yapmış halen İstanbul Gedik Üniversitesi  Danışma kurulu üyesidir .

Av.Süreyya TURAN
av.sureyyaturan@gmail.com
www.sureyyaturan.av.tr
sureyyaturan@istanbulbarosu.org.tr

T: 0 532 456 86 86