×

TARİHÇE


1956 yılında Uluslararası Kadın Hukukçular Federasyonunun Venedik’teki toplantısına Av. Bihterin Hotinli Berkin davet edilir, ilk Türk hukukçusu olarak katıldığı bu toplantıda Konsey Üyesi seçilir.

Uluslararası platformda mesleki birikimi ve son derece iyi bildiği Fransızca ve İngilizce hukuk dili ile bizi temsil eden Av. Bihterin BERKİN Türkiye’de dernek kurma konusunda teşvik edilir. Hukukçu arkadaşlarını bu konuda bilgilendirir, Derneğin kurucu üyeleri olan bu değerli hukukçular, Federasyonun 1961 Paris Kongresine 3, 1965 Atina Konsey Toplantısına 2 ve 1967 Varşova Kongresine 4 hukukçu olarak katılım sağlarlar. “Çocukların Korunmasına İlişkin Türkiye’deki Uygulama” konulu rapor hazırlayarak Varşova toplantısında sunarlar.

Federasyon Yönetimi İstanbul’da da bir konsey toplantısı yapılmasını isterler, bunun üzerine kongreye katılan hukukçularımız teklifi kabul ederek 1968 yılı Konsey toplantısı ve Kongre için Federasyon üyelerini Türkiye’ye davet ederler. 1968 yılı Temmuz ayında İstanbul' da ilk Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyon Konsey toplantısı “Hukukçu Kadınlar Derneği” organizasyonunda yapılır.